Kreatywnie z Fabryką Wafelków - 11 zabaw z Układanką Magnetyczną


Każda z nas ma pewnie w domu mnóstwo zabawek. U nas znaleźć je można w każdym pomieszczeniu, bo mimo naszych wielkich starań nie da się tak do końca zapanować nad dziecięcym chaosem. Zazwyczaj nie myślimy o wielofunkcyjności tych zabawek, bawiąc się nimi jak producent sugeruje. Wystarczy jednak popatrzeć na dziecko, żeby uzmysłowić sobie, że tak naprawdę każdą z nich można ugryźć na kilka sposobów. Dodajmy do tego odrobinę wyobraźni i kreatywności i znajdziemy mnóstwo pomysłów na super zabawę i wspomaganie rozwoju naszych dzieci.

Niedawno zostałyśmy zaproszone przez sklep Fabryka Wafelków do wzięcia udziału w akcji Kreatywnie z Fabryką Wafelków. Ma ona na celu zachęcenie rodziców do rozruszania swoich szarych komórek i wykrzesania z siebie całej swojej kreatywności. Bo kto jak nie my, Drogie Mamy potrafi stanąć na głowie, żeby zająć malucha na długie godziny i wymyślać coraz to nowe formy zabawy. Pomysł od razu przypadł mi do gustu, wiedziałam że będzie to fajne wyzwanie zarówno dla mnie jak i dla Lidii oraz świetna zabawa. Dlatego jeszcze zanim odebrałam wybraną przez nas Magnetyczną Układankę Pory Roku miałam już w głowie kilka sposobów na jej wykorzystanie.


Układanki magnetyczne marki Janod miałam na oku już od jakiegoś czasu, tylko nie mogłam się zdecydować, którą wybrać. Aktualna pora roku przyszła mi jednak z pomocą. Wydaje mi się, że przejście z okresu letniego w jesienno-zimowy jest idealnym czasem na rozmowy i naukę o porach roku. O tym jak zmienia się przyroda i jak się ubrać stosownie do pogody. Tego właśnie uczy się dziecko podczas zabawy Układanką Pory Roku.
Jednak specjalnie dla Was i [cóż tu ukrywać] dla nas uruchomiłam swoje szare komórki i wymyśliłam dodatkowych 10 sposobów (plus pierwszy oczywisty) na jej wykorzystanie.

1. Ułóż elementy tak, jak na obrazku.
Podstawowy wariant zabawy. Wybieramy tło - porę roku i układamy wszystkie elementy, tak samo jak na małym przykładowym obrazku. Zabawę można utrudnić zabierając dziecku przykładowy obrazek i prosząc, żeby ułożyło z pamięci.2. Rewia mody.
Ze wszystkich dostępnych magnesów układamy przeróżne stroje. Łącząc stroje męskie z damskimi otrzymujemy dużo fajnych zestawów.3. Kategoryzujemy ubrania ze względu na porę roku.
Wariant zabawy, który sprawdza wiedzę dziecka na temat tego, jak się ubrać stosownie do pogody. Co ubierzesz idąc na plażę, a co na sanki? Tworzymy cztery kupki, na które dziecko ma odłożyć ubrania na poszczególne pory roku.


4. Kategoryzujemy elementy układanki.
Podobnie do poprzedniej zabawy, ale tym razem kategoryzujemy ze względu na rodzaj elementu. Głowy, torsy, nogi, stopy (buty) - każdy element na odpowiednią kupkę.5. Nazwij części ubioru.
Układamy nasze postacie i po kolei nazywamy ubrania, które mają na sobie - kurtka, bluzka, spódnica, spodnie, buty, kapelusz. Prosimy, żeby dziecko samo je nazwało, lub pokazało ubranie, które my nazywamy.6. Który to cień?
Odrysowujemy na kartce cienie kilku ubrań, lub głów, wybieramy jeden z tych elementów i prosimy dziecko, żeby znalazło odpowiadający mu kształt.7. Sekwencje.
Układamy w rządku na przykład: głowa, nogi, głowa, nogi i prosimy dziecko aby dołożyło następne elementy w odpowiedniej kolejności. Kiedy dziecko opanuje dwa elementy można dodać kolejny, np. głowa, tors, nogi, głowa, tors, nogi itd. lub więcej.


8. Policz i połącz elementy z odpowiednią cyfrą.
Piszemy na kartce, lub tablicy magnetycznej kilka cyfr. Po drugiej stronie kładziemy odpowiadającą im ilość różnych elementów. Zadaniem dziecka jest policzenie poszczególnych elementów i połączenie ich z odpowiednią cyfrą.9. Jaka to pora roku?

  • Wariant 1: Kładziemy przed dzieckiem wszystkie cztery obrazki i prosimy, żeby nazwało wszystkie pory roku. 

  • Wariant 2: Prosimy o konkretną porę, np. "Pokaż, na którym obrazku jest zima."

  • Wariant 3: Kładziemy karty obrazkiem do dołu. Jedna osoba losuje kartę i opowiada co widzi na obrazku, lub ogólnie z czym kojarzy mu się wylosowana pora roku. Druga osoba ma za zadanie odgadnąć, jaka to pora roku. Następnie zamieniamy się rolami.


10. Wskaż różnice.
Układamy elementy prawie tak samo, jak na przykładowym obrazku - zmieniamy kilka z nich. Zadaniem dziecka jest wskazanie wszystkich różnic między dużym i małym obrazkiem.11. Jaka to część ciała?
Prosimy dziecko, aby pokazało po kolei części ciała, które my nazywamy, albo żeby nazwało te, które my pokazujemy.Popatrzcie sami. Jedna zabawka, a sposobów na jej wykorzystanie mnóstwo! Gwarantuję Wam, że jest to możliwe z każdą zabawką, jaką posiadacie w domu. Wystarczy tylko odrobina Waszej kreatywności, albo po prostu podążanie za dziećmi, które same potrafią wymyślić takie zabawy, jakie by Wam nawet nie przyszły do głowy.

Jeśli Wam tak samo, jak nam spodobała się układanka zajrzyjcie tu, bo znajdziecie ich o wiele więcej w różnych wersjach dla chłopców i dziewczynek.

Dodatkowo razem z Fabryką Wafelków przygotowaliśmy specjalnie dla Was rabat 10% na układanki magnetyczne na hasło DzG (wpisujecie w koszyku). Rabat będzie ważny przez najbliższe 7 dni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

INSTAGRAM

@mommy_and_mrs.lWszystkie zdjęcia są wyłącznie moją własnością i są objęte pełnymi prawami autorskimi. Zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej wykorzystanie, powielanie, modyfikowanie lub ich zmienianie w jakikolwiek inny sposób w celu rozpowszechniania jest niezgodne z prawem. Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170