Małe rzeczy, dzięki którym Twoje dziecko poczuje się wyjątkowe

Chcemy jak najlepiej dla swoich dzieci. Tu nie ma z czym dyskutować. Wprowadzamy zasady, lekko rozpieszczamy, każda z nas ma wybrany przez siebie model wychowania dziecka. Często się one różnią, często się nie zgadzamy. Jedne z nas pozwalają dzieciom oglądać telewizję, inne nie, jedne z nas kupują dzieciom co chwilę prezenty, inne z nas trzymają się tylko okazji. Karmimy tak, albo inaczej, śpimy z dzieckiem czy nie, szczepimy, albo wolimy nie szczepić. Ale w ogólnym rozrachunku wszystkie mamy jeden cel. Wychowanie naszego dziecka na dobrego i szczęśliwego człowieka.
Popełniamy też błędy. Jesteśmy tylko ludźmi, popełnianie błędów jest mocno zakorzenione w naszej naturze. Żadna z nas nie jest idealna. W ciągłym biegu zdarza nam się niechcący "odłożyć" dziecko na bok, zbyt często mówić "za chwilę", "nie teraz", "nie przeszkadzaj". Z pewnością jeszcze ciężej jest rodzicom więcej niż jednego dziecka. Swoją uwagę muszą w końcu podzielić na kilkoro dzieci, a każde z nich trzeba traktować indywidualnie. Zdarza się, że zaniedbujemy troszkę uczucia naszych dzieci, niezależnie od tego, czy posiadamy jedno, dwoje, czy jeszcze większą gromadkę.


Dzisiaj chcę Ci przedstawić kilka prostych rzeczy, dzięki którym Twoje dziecko poczuje się szczęśliwsze i wyjątkowe, a wcale nie wymagają wiele czasu i wysiłku.

Pokaż, że słuchasz.
Ale nie w stylu "aaa", "uhm", "tak tak" patrząc w ekran komputera czy telefonu. Wiem, czasem jest ciężko, kiedy musisz skupić się na czymś, w pracy gonią terminy, a to małe wciąż stoi przy Twojej nodze i mówi i mówi i mówi. Oderwij się na chwilę. Popatrz na swoje dziecko i wysłuchaj co ma do powiedzenia. Daj mu znać, że to, co przeżywa jest ważne, choćby to była historia znalezionego kamienia. Rozumiem, że są też sytuacje, w których nie możesz się oderwać. Musisz coś zrobić tu i teraz i to wymaga całej Twojej uwagi. Po prostu to wyjaśnij, powiedz dziecku, że porozmawiacie, kiedy skończysz. Tylko trzymaj się swojej obietnicy.

Wygospodaruj czas tylko dla Was.
Najlepiej każdego dnia. Mniej więcej znacie swój plan dnia, więc wrzućcie w niego chwilę dla siebie. Chwilę z każdym z dzieci osobno. To wcale nie musi być pół dnia, wystarczy kilka minut szczerej rozmowy, czytania, grania, cokolwiek dziecko chce z Tobą robić. Pobądźcie trochę sam na sam, bez telefonów, telewizorów i innych rozpraszaczy.

Zainteresuj się, ale nie naciskaj.
Niech Wasza rozmowa nie ogranicza się do "zjadłaś śniadanie?" czy "jak poszedł test?" Nie rzucaj pytań jak na przesłuchaniu. Zainteresuj się prywatnym życiem Twojego dziecka, tak, nawet 3 latek ma swoje prywatne życie. Przeżywa pierwsze przyjaźnie, zawody, ma swoją ulubioną koleżankę, bajkę. Porozmawiajcie o nich. Ale nie naciskaj, kiedy nie chce mówić, każdy z nas czasem potrzebuje chwili samotności, zanim podzieli się swoimi uczuciami z kimś innym.

Spełniajcie marzenia.
Życie jest po to, aby je spełniać. Wy macie swoje i Wasze dzieci swoje. Tak, czasem nie jest to do końca możliwe, na przykład jeśli Twojemu dziecku zamarzy się zostanie prawdziwą syreną i pływanie w oceanie, albo na raz dwa trzy zapuszczenie włosów jak Roszpunka. Jestem jednak pewna, że znajdzie się jakiś sposób, żeby chociaż zastąpić te nierealne marzenia i spełniać również te realne. Co ważne w tym wszystkim to to, byście spełniali je razem. Żebyś pokazała dziecku, że jego marzenia są dla Ciebie ważne.

Pokaż swoją miłość.
Niezależnie od tego, czy całujesz swoje dziecko, czy nie uznajesz takich rzeczy na pewno potrafisz okazać swojemu dziecku miłość. Mów o tym, że je kochasz, przytulaj, głaszcz po włoskach, czy drap po pleckach.


Wydaje się, że to tak niewiele, prawda? Kilka prostych rzeczy, praktycznie zero wysiłku. A dzięki nim dziecko jest szczęśliwsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

INSTAGRAM

@mommy_and_mrs.lWszystkie zdjęcia są wyłącznie moją własnością i są objęte pełnymi prawami autorskimi. Zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej wykorzystanie, powielanie, modyfikowanie lub ich zmienianie w jakikolwiek inny sposób w celu rozpowszechniania jest niezgodne z prawem. Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170