Moczenie nocne u dzieci - gdzie szukać pomocy?

moczenie nocne
Czy temat moczenia nocnego jest Ci znany? Może macie ten problem w domu, albo ktoś z Twojego bliskiego otoczenia się z nim boryka? Albo jeszcze o tym nie wiesz, ale temat ten może w przyszłości również dotyczyć Twojego dziecka. Ja znam ten temat całkiem dobrze. W moim otoczeniu niejedno dziecko musiało się borykać z tym przykrym problemem, a rodzice wychodzili z siebie nie mając pojęcia jak pomóc swojemu dziecku. Dlatego dzisiaj chcę Ci przybliżyć trochę to zagadnienie, żebyś w razie wystąpienia problemu wiedziała co z nim robić.

Zacznijmy od początku: Czym jest moczenie nocne?


Moczenie nocne, zwane także enurezą, to mimowolne opróżnianie pęcherza moczowego podczas snu. Problem ten dotyczy około 15–20% pięciolatków, 10% siedmiolatków oraz 8% dziewięciolatków i może mieć poważny wpływ na rozwój oraz zachowanie pacjentów (w postaci np. utraty poczucia własnej wartości, problemów natury społecznej, problemów dotyczących procesów poznawczych oraz innych problemów psychologicznych), jak również na członków ich rodzin.  Nic w tym dziwnego, w końcu mały człowiek nie jest w stanie sam sobie poradzić z takim problemem, nie rozumie dlaczego mimo jego starań tak się dzieje i jest tym faktem mocno zawstydzony. Enureza występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek. W przeciwieństwie do często spotykanych poglądów na ten temat moczenie nocne nie zawsze ustępuje samoistnie.

Dlaczego tak się dzieje?


Moczenie nocne powodują różne czynniki fizjologiczne lub psychologiczne bądź też ich połączenie. Do niektórych przyczyn tego zaburzenia należą: niewielka pojemność pęcherza moczowego, niski poziom hormonu antydiuretycznego wydzielanego podczas snu, zaparcie, stres, trudności w budzeniu się i czynniki genetyczne.
W nocy zwykle następuje zmniejszenie produkcji moczu, natomiast wzrasta zdolność jego magazynowania w pęcherzu. Ponieważ pomiędzy mózgiem i pęcherzem moczowym istnieje komunikacja, w chwili gdy pęcherz musi zostać opróżniony, następuje wybudzenie. Jednakże w niektórych przypadkach nie następuje spowolnienie nocnej produkcji moczu i/lub sygnał do przebudzenia nie dociera do mózgu. Brak równowagi pomiędzy nocną produkcją moczu i pojemnością pęcherza prowadzi do moczenia nocnego.

Jak sobie radzić z moczeniem nocnym na gruncie domowym?


Wiele rodzin próbuje rozwiązać problem, nie pozwalając dziecku spożywać napojów wieczorem bądź też budząc je w nocy. Takie strategie są zwykle nieskuteczne. Lepszą metodą jest wyrobienie u dziecka rozsądnych nawyków dotyczących spożywania napojów i oddawania moczu. Oznacza to korzystanie z toalety sześć razy dziennie (po przebudzeniu, około dziesiątej rano, mniej więcej w południe, po południu, przed wieczorem i przed położeniem się spać) oraz picie dodatkowych porcji wody rano i w ciągu dnia. Rodzice muszą wytłumaczyć swojemu dziecku, że moczenie nocne nie zdarza się z jego winy. Największym priorytetem jest niedopuszczenie do sytuacji, w której z powodu enurezy dziecko ogranicza swój udział w życiu społecznym.

Leczenie


Jeśli domowe metody nie pomagają warto czym prędzej zgłosić się do lekarza. Im szybciej tym lepiej dla komfortu psychicznego dziecka. Co ważne, a często rodzice o tym nie wiedzą, zanim lekarz może dać jakąkolwiek diagnozę i określić leczenie –zawsze wcześniej potrzebuje do tego prowadzonego dzienniczka mikcji. Bez tej informacji rodzice często idą do lekarza, a tam odsyłani są „z kwitkiem” z poleceniem prowadzenia takiego dzienniczka. Gotowy szablon takiego dzienniczka można pobrać na stronie suchyporanek.pl. Dzienniczek mikcji oraz kalendarz moczenia dostępne są także jako aplikacja mobilna (iOS i Android) w formie interaktywnej gry, angażującej dziecko w rozwiązywanie wspólnego, rodzinnego problemu.
Istnieją dwie możliwości leczenia pierwszego rzutu o dowiedzionej skuteczności: alarm wybudzeniowy i przyjmowanie leku o nazwie desmopresyna (Minirin®). Alarm wybudzeniowy to urządzenie, dzięki któremu (poprzez emitowanie sygnału dźwiękowego w momencie zmoczenia pościeli) dziecko stopniowo uczy się rozpoznawać sygnały wysyłane przez własny organizm, natomiast działanie desmopresyny polega na zmniejszaniu ilości moczu wytwarzanego przez nerki w nocy. Przy zastosowaniu tych metod u około 75% wszystkich dzieci cierpiących na moczenie nocne udaje się wyeliminować problem, natomiast w przypadku pozostałych dzieci należy zwrócić się o pomoc do poradni pediatrycznej, gdzie może zostać zaproponowane bardziej zaawansowane leczenie. Przy prawidłowej terapii prawie każde dziecko z enurezą ostatecznie zostaje wyleczone!


Najważniejszą rzeczą, którą może zrobić w tej sytuacji rodzic, oprócz szukania rozwiązania, jest okazanie dziecku ogromnej ilości wsparcia i zrozumienia. Nie wolno (!) obwiniać o ten problem dziecka, które już samo musi być nim bardzo przytłoczone. Na pewno pomoże rozmowa, wyjaśnienie dziecku, skąd wziął się jego problem i jak można mu wspólnie zaradzić oraz chwalenie i docenianie każdych prób pozbycia się wstydliwej przypadłości.

Jeśli po tych informacjach wciąż Wam mało i chcielibyście dowiedzieć się jeszcze więcej na temat moczenia mocnego u dzieci zapraszam Was do odwiedzenia strony suchyporanek.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

INSTAGRAM

@mommy_and_mrs.lWszystkie zdjęcia są wyłącznie moją własnością i są objęte pełnymi prawami autorskimi. Zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej wykorzystanie, powielanie, modyfikowanie lub ich zmienianie w jakikolwiek inny sposób w celu rozpowszechniania jest niezgodne z prawem. Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170