5/52 (2016)


W Niemczech nie obchodzi się Tłustego Czwartku takiego jakim my go znamy. Nie spotkasz tu w sklepach palet przepełnionych pączkami, a jeśli w kolejce do kasy zobaczysz kogoś z całym naręczem pączków to pewnie Polak świętujący Tłusty Czwartek, albo Niemiec, który zabierze te pączki na zabawę karnawałową np. do przedszkola.
Niemcy, a może raczej powinnam napisać Niemki, świętują w ten dzień Weiberfastnacht. Kobiety przebrane w barwne stroje punktualnie o godzinie 11:11 wdzierają się do ratuszy i obcinają urzędnikom krawaty - symbole męskiej władzy. Otrzymują też symboliczny klucz do bram miasta, przejmując na ten dzień władzę.
Ciekawa zabawa, chociaż nie widziałam tego na własne oczy, może w przyszłym roku wybierzemy się w ten dzień do centrum, żeby obejrzeć co tam się dzieje.

Natomiast my w miniony czwartek, kultywując naszą polską tradycję obżeraliśmy się pączkami. 


5/52
Tłusty Czwartek
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

INSTAGRAM

@mommy_and_mrs.lWszystkie zdjęcia są wyłącznie moją własnością i są objęte pełnymi prawami autorskimi. Zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej wykorzystanie, powielanie, modyfikowanie lub ich zmienianie w jakikolwiek inny sposób w celu rozpowszechniania jest niezgodne z prawem. Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170