Ignatek szuka przyjaciela
"A gdyby tak świat odwrócić na lewą stronę? Zajrzeć pod spód? Może udałoby się tam znaleźć coś, czego bezskutecznie szukamy po naszej stronie. Na przykład przyjaźń…
Mały, smutny kościotrup na okładce książki dla dzieci pozornie nie wróży nic dobrego. A jednak spotkanie kościstego Ignatka z pewną samotną dziewczynką staje się dla obojga początkiem niezwykłej przygody i wędrówki po dwóch światach, z których każdy jest piękny i potrzebny.

A wszystko zaczęło się od tego, że dziewczynce wypadł ząb. Zwykły mleczny ząb..."


Kiedy zobaczyłam 'Ignatka' w nowościach Naszej Księgarni na chwilę zwątpiłam. Czarna książka z kościotrupem na okładce - czy to na pewno książka dla dzieci? Po chwili zastanowienia uznałam, że warto jej dać szansę, w końcu nie ocenia się książki po okładce, a gdyby znalazł się tam zwykły chłopiec zamiast kościotrupka pewnie bez wątpliwości bym po nią sięgnęła. I nie żałuję. Książka jest oryginalna - w swoich ilustracjach, okładce, w wyborze głównego bohatera. I ta oryginalność intryguje, przyciąga. 

Paweł Pawlak pokazuje nam tu dwa światy - świat ludzi, znany nam dobrze na codzień i świat po drugiej stronie - miejsce, w którym mieszkają właśnie kościotrupy. Trochę makabryczne powiecie. Ale wcale nie.  Wystarczy, że weźmiecie książkę do ręki i za chwilę zmienicie zdanie.

Bohaterowie naszej książeczki to dziewczynka zamieszkująca kolorowy świat ludzi i kościotrupek Ignatek zamieszkujący ciemną stronę. Choć bardzo się od siebie różnią i pochodzą z zupełnie innych światów łączy ich jedno - to samo pragnienie posiadania przyjaciela.
A wszystko zaczyna się od zęba. Zęba bez którego Ignatek czuje się bardziej przerażający, a przez to nie wierzy, że znajdzie przyjaciela. I zęba, który zakopuje dziewczynka, zeby spełnił jej życzenie o posiadaniu przyjaciela. Dzięki temu nasi bohaterowie stają sobie na drodze, poznają się bliżej, pokazują nawzajem swoje światy, aż w końcu znajdują tą wyczekiwaną przyjaźń.

Wspaniała książka, z której wynosimy naukę o przyjaźni, uczuciach, emocjach, ale również inspirację do rozmów na cieżkie tematy, takie jak inność, odmienność, a nawet śmierć.Tekst i ilustracje: Paweł Pawlak


5 komentarzy:

 1. Okładka rzeczywiście przyciąga :), chociaż z ciekawości chce się zajrzeć do środka.
  Chyba w przyszłości znajdzie się wśród naszych książek :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba sprawdze, czy Ignatek zostanie naszym super bohaterem
  . Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest genialny ! ;) rewelacyjne wydanie !

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesująca historia :) Co prawda moja Nela jeszcze za mała na tę lekturę, ale zapisze sobie tytuł i kupię za jakiś czas :)

  OdpowiedzUsuń

INSTAGRAM

@mommy_and_mrs.lWszystkie zdjęcia są wyłącznie moją własnością i są objęte pełnymi prawami autorskimi. Zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej wykorzystanie, powielanie, modyfikowanie lub ich zmienianie w jakikolwiek inny sposób w celu rozpowszechniania jest niezgodne z prawem. Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170